Ewilka
  • Domů
  • Blog
  • Knižní rubriky
    • Ostatní
    • Přírůstky
    • Recenze
    • Série
      • Kniha z knih
      • Knihovníček
      • Mé dětské knižní lásky
      • S obálkami napříč světem
    • Unboxing
  • Neknižní rubriky
    • DIY
    • DIY Unboxing
    • Výlety

 Převyprávění klasických pohádek se poslední roky těší velké oblibě mezi čtenáři, a přiznávám, i já je mám ráda. Velká většina retellingů se inspirovala Kráskou a Zvířetem, ale najdou se i jiné příběhy. Cinder & Ella je toho důkazem. Tentokrát se jedná o nesmrtelnou Popelku.

Vydáme se přímo do záře reflektorů, na červené koberce a před objektivy fotografů, kde vznikají ty nejsladší komedie, nejdivočejší honičky po silnicích, policejní přestřelky a místa z cizích světů. Hollywood se představí v plné kráse. A taková je i knížka. Přestože už po přečtení anotace víme, jak celý příběh skončí, těšíme se, že nás knížka nezklame a užijeme si ji. Stejně jako ve filmových trhácích i v této knížce se najdou místa, kterým jde jen těžko uvěřit. Jak velká by to musela být náhoda, aby se něco takového opravdu stalo? Nijak mi to ale nevadilo. Čtení jsem brala hlavně jako odpočinek a relax. Konec konců, proč se jednou neponořit do krásného snu, kde všechno dopadne tak, jak má.

Hlavní hrdina Brian, chcete-li Cinder, je přesně takový, aby si ho zamiloval úplně každý. Hezký, extrémě sexy, sebevědomý, ale přesto hodný. K tomu vlastní Ferrari a je jedním z nejžádanějších herců současnosti. Uznávám, občas jsem si říkala, jestli to už není trochu příliš. Nechybí ani ,,Popelčiny" nevlastní sestry. A tahle dějová linka podle mě stojí za to. Kapitoly jsou psané z pohledů obou hlavních hrdinů, a tak můžeme vidět svět Ellininýma očima. Všechno je pro ni nové, okolí ji soudí a k tomu se doma necítí vítána. Postupně čím dál víc pronikáme do příběhu a do charakterů postav. Autorka se zaměřuje i na rodinné vztahy a společnost. Společně s Ellou se snažíme smířit s minulostí a vrátit se zpátky do přítomnosti.

Pohledem Briana zase nakoukneme do stinného zákoutí Hollywoodu, který je často idealizován. Ne vždycky je všechno tak růžové, jak se může zdát.

Cinder & Ella je skvělá oddechovka. Přečtenou jsem ji měla za pár dní, jelikož autorčin styl psaní mi vyloženě sedl. Ani hrdinové nejsou špatní a u příběhu jsem se i zasmála. Nemůžete čekat nic akčního se zvraty, ale hledáte-li sladkou třešničku na dort, tahle knížka určitě není špatnou volbou.

Hodnocení: 8/10
Zdroj obrázku


Autor: Kelly Oram
Ilustrátor: Není
Počet stran: 375
Rok vydání: 2018

Anotace
Ellin život není žádná pohádka. Před necelým rokem ztratila matku při autonehodě, z níž sama vyvázla vážně zraněná. Svého otce léta neviděla a teď se musí přestěhovat k jeho nové rodině. Jediný, kdo jí rozumí, je Cinder, s nímž se už roky přátelí přes internet, ale s kterým se nikdy nesetkala. Ví, že je vtipný, chytrý a stejný knihomol jako ona. Netuší však, že Cinder je jeden z nejslavnějších hollywoodských herců, který navíc hraje prince v jejím nejoblíbenějším filmu. Změní se teď konečně Ellin život v pohádku?
Když jsem začínala s blogováním, nikdy jsem si nemyslela, že tenhle článek budu psát. Nicméně už je to tak, Tipycz se přestěhovaly na novou adresu.
Na Blog.cz jsem strávila přes čtyři roky. Zažila jsem ještě Standu, kdy Blog fungoval, jak měl, ovšem od té doby, co odešel, Blog pomalu upadal. Objevovaly se malé technické potíže, problémy s přihlašováním a minulý rok mi byl i zablokován blog. Vždy se to ale nějak vyřešilo. Nevím, jak s ostatními, ale se mnou adminky vždy komunikovaly a problém řešily přes soukromé zprávy. Minulý pátek se ovšem na Srdci blogu vyskytl příspěvek, který hlásal konec Blogu. Ten byl následně smazán a nahrazen jiným, ve kterém stálo, že Blog bude fungovat dál. Ke mně se to ale dostalo až v pondělí, a kdyby byla pravda, že končí, nemusela bych z těch 4 let vidět jediný článek. Už jsem si nemohla být jistá ničím. A tehdy jsem se rozhodla blog přestěhovat.
Všechny články jsem si tedy zálohovala do počítače a po vytvoření stránky na blogspotu jsem je jeden po druhém přemístila. Kromě pár vánočních přání atd. tu tedy najdete všechny recenze, tipy na výlety i DIY, které jsem za ty roky napsala. Adresa zůstala téměř stejná. Měla jsem štěstí, jelikož ,,tipycz.blogspot.com" ještě nebylo obsazeno.
Co bude se starým blogem, nevím. Ve středu mi byl opět zablokován z důvodu ,,porušení pravidel" a situaci opět řeším s adminkou. Pokud ale nebude odblokován do 2 týdnů, automaticky bude smazán.
Přiznávám, o přesunu jsem uvažovala už před rokem, ale moc se mi do toho nechtělo. Přeci jen to není je tak. Musíte vytvořit zcela nové stránky, přetáhnout všechny články (,kterých není zrovna málo), a předělat většinu odkazů. Navíc jsem si říkala, jestli to má ještě cenu. Začínáte skoro od nuly. Teď už ale vím, že to smysl má. Za tímhle blogem jsou roky práce a přijít o ně, by mě opravdu mrzelo. Ačkoliv už na blogování nemám tolik času, což je vidět i na počtu článků, pořád mě to baví a věřím, že i starší články mohou někomu pomoci a poradit.
Je mi jasné, že tímhle přesunem ztratím hodně návštěv. Pokud opravdu dojde ke smazání starého blogu, čtenáři, kteří nenavštěvují mé sociální sítě, nebudou o přesunu vůbec vědět, protože kvůli banu je nemám jak jinak informovat. Zároveň přestanou fungovat odkazy na recenze z Databáze knih, stejně tak odkazy na články a fotografie z vyhledávače. Tento krok byl ovšem nevyhnutelný a já doufám, že pokud vás mé články baví, zůstanete se mnou i na nové adrese a zahájíte se mnou novou kapitolu blogu.

Ewilka

Autor: Lin Rina
Ilustrátor: Není
Počet stran: 544
Rok vydání: 2019

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě - ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna.

V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník - nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.


Můj dojem: Ať si říká kdo chce co chce, obálka udělá hodně. Díky ní nás kniha upoutá na první pohled a my si přečteme anotaci. A ne jednou si knihu koupíme jen kvůli tomu krásnému vzhledu. Naštěstí mají Kroniky prachu jednu z těch vůbec nejkouzelnějších obálek. Naštěstí anotace slibuje skvělý příběh. A naštěstí je to pravda.

Viktoriánská Anglie, magický Londýn a gentlemani na každém kroku. Ach, jak já tohle historické období miluju. Autorka nemohla zvolit lépe. Jestli něco doopravdy patří k sobě, pak jsou to univerzitní knihovny, krásně vyřezávané dřevo, tisíce a tisíce knih s nezaměnitelnou vůní a mlhou zahalený Londýn 19. století, v jehož ulicích se projíždí drožky a po ulicích potkáte galantní muže v oblecích a s cylindrem na hlavě. Kdo by pro tohle neměl slabost?

Kroniky prachu jsou šité na míru knihomolům. Nejenže se příběh odehrává v knihovně, ale i sama hrdinka Animant je jednou z těch, které najdete nejčastěji s nosem v knize. Jsou ale knihy všechno? Jedno se Animant musí nechat, rozhodně se s ní nenudíte. Je svá, chytrá, občas trochu výbušná a její zvědavost ji často zavede k dobrodružstvím, za které by se nemusel stydět nejeden román. Od první stránky jsem si ji zamilovala. Koho jsem měla ale ještě raději, a věřím, že nejsem sama, byl pan Reed. Upřímně, která žena by odolala hrdinovi, který je ze začátku trochu odtažitý, dost protivný, ale pak se z něj vyklube někdo úplně jiný? Thomas Reed jednoduše nemá chybu. Není to dokonalá postava ani rytíř se svými ctnostmi, ale má svůj šarm, který funguje.

Teďka si možná říkáte, čím jsou Kroniky prachu tak jedinečné. Už po přečtení anotace je zřejmé, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. I já jsem si myslela, že mě knížka nemá čím překvapit. Víc jsem se splést nemohla. Co se týče romantické linky, není to láska na první pohled. Líbilo se mi, jak Animant objevovala sama sebe a prožívala všechny pro ni nové city, které do té doby znala jen z knih. Autorka skvěle popsala první lásku i první zklamání. Pomalu, velmi pomalu buduje vzájemné pochopení a přátelství. Ze začátku jsem se trochu lekla, že i v Kronikách prachu bude klišé typu milostný trojúhelník, ale zaplať pánbůh se mu autorka vyvarovala. Náznaky tu byly, ale tak šikovně začleněné do příběhu, že mi vůbec nevadily.

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. I když má přes 500 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a přes den se těšila, až k ní budu moci znovu usednout. Je plná situací, které nečekáte, ale i těch, které víte, že přijdou, ale i tak se jich nemůžete dočkat. Nechybí ani vtipné momenty a trapasy. Není to ale jen romantika. Už na začátku se stejně jako Animant snažíte proniknout do tajemství pana Reeda a nemalou roli zde dostává i postavení žen ve společnosti, vztah s matkou nebo předsudky vyšší vrstvy.

Myslím, že podle předchozích slov je jasné, že mé hodnocení nemůže být jiné než kladné. Kroniky prachu je jedna z nejlepších romantických knížek poslední doby. Autorka se mi trefila přesně do noty a mě jen mrzí, že jsem knihu přečetla tak rychle. Jedná se o standalone, takže pokud máte plné zuby dlouhých sérií, sáhněte právě po Kronikách prachu, ať nezapadnou mezi ostatními knihami. Byla by to velká škoda.

Hodnocení: 10/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 4.2.2020


Autor: Karel Kovy Kovář
Ilustrátor: Julie Čermáková
Počet stran: 184
Rok vydání: 2019

Co se stane, když se pohádkové království připojí k internetu? Odpověď čeká nejen za devatero horami a devatero plastem znečištěnými řekami, ale i v této knize! Buďte připraveni na vše, jen ne na tradiční pohádku. Král Bořivoj III. Připojený a jeho choť Ljuba IV. musí provdat svou dceru Amálii. Během jedné noci ale oba zmizí a nad královstvím krouží drak. Zlo se probouzí. A překvapivě úplně jinde, než by ho princezna se svými kamarádkami čekaly.


Můj dojem: Moderní pohádky všeobecně moc nemusím. Všechny ty výdobytky poslední doby mi do nich nějak nepasují a často se jedná o příběhy bez hlavy a paty. Kovyho styl psaní se mi ale u jeho předchozí knihy Ovšem líbil, a tak jsem si řekla, že iPohádku přeci jen zkusím. A jak to nakonec dopadlo?

Jak už jsem řekla, jsem zastánce klasiky. O to víc jsem byla překvapená. První kapitoly byly naprosto bombové. Smíchem mi tekly po tvářích slzy a já se ,,culila" snad u každé stránky. Občas se jednalo až o černý humor, který je mi velmi blízký. Zmínit musím Kovyho nadání na rýmy, protože slogan ,,Než-li budou hlavy sťaty, nahoď rychle dračí šaty" mě doslova položil na záda. Nudit se u téhle knížky rozhodně nebudete.

Vedle samotného příběhu knížka naráží i na situace z reálného světa, kdy ukazuje, co všechno dokážou sociální sítě, jak se díky nim dá manipulovat s lidmi i na moc masových médií. Stejně tak se nedá zapřít ani politický podtext. Příběh se sice odehrává v pohádkové říši, ale spojitost s reálným světem je očividná.

První půlka byla nad má očekávání, ale u té druhé to mírně kolísalo. Místy se příběh začal táhnout, avšak zásadní byl závěr celé iPohádky. Spletitý děj se vyřešil na pár stránkách, všechno se událo hrozně rychle a některých věcí, které se ukázaly pro konec tak důležité, si čtenář ani nevšiml. Než byste řekli švec, bylo hotovo.

Pochvalu si ovšem zaslouží ilustrátorka Julie Čermáková, jejíž krásné obrázky doplnily celý příběh. Hodnotit iPohádku pro mě není vůbec snadné. Z počátku jsem byla opravdu nadšená, ovšem konec mi přišel nedořešený a malinko mě zklamal. Přesto si ale myslím, že se spoustě dětem bude Kovyho knížka líbit.

Hodnocení: 7/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 27.1.2020


Autor: Alena Mornštajnová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 310
Rok vydání: 2017

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.


Můj dojem: Je to až k neuvěření, že se Hana už téměř 3 roky drží na předních příčkách nejčtenějších knih. Nevzpomínám si na žádnou jinou knihu poslední doby, které by se to povedlo. Já jsem se k ní dostala teprve na přelomu roku, ale není to má vina. O oblíbenosti knih paní Mornštajnové svědčí i fakt, že na každou z nich si v naší knihovně počkáte nejméně rok.

U takového bestselleru, jakým Hana bezesporu je, nejde mít žádná očekávání. Už když začínáte číst první kapitolu, víte, respektive doufáte, že se vám bude líbit. Nic moc jsem si o Haně nevyhledávala, abych si čtení nezkazila, a tak jsem byla příjemně překvapená, jakým stylem je příběh Hany vyprávěn.

Spousta knih z období druhé světové války sází na téma holokaustu, jelikož tíživá atmosféra a zrůdnost lidských činů nenechá jediné oko suché. Právě z toho jsem měla u Hany největší strach. Aby ,,nehrála na city". Bála jsem se zcela zbytečně. Slza mi sice ukápla, ale z úplně jiného důvodu. Hana je protkaná svou vlastní atmosférou, občas radostnou, občas ponurou, která se přesýpá ze strany na stranu stejně jako život sám. Ačkoliv je už samotné téma smutné, Hana dojme především nevyzpytatelností lidských osudů. A nejen osudem samotné Hany.

Celý příběh se odehrává po dobu 30ti let a čím více se ponořujete do minulosti, tím více chápete přítomnost. Teprve na úplném konci, po přečtení posledního slova, do sebe všechny dílky zapadnou. A není jich málo. Hana je skládačkou mezilidských vztahů, nenaplněných ideálů, přátelství, lásky, ale i prvních zklamáních a životních omylů. Budete se až divit, jak moc vás může příběh překvapit. Spousta zvratů přijde zcela nečekaně, a přitom mají logiku. To se mi na knížce líbilo nejvíce. Provázanost. Všechno souvisí se vším a nejde vynechat jedinou postavu, aniž by to neovlivnilo příběh.

Už i já chápu, proč je Hana jednou z nejlepších knih české literatury. Je málo autorů, kterým se povede vykreslit postavy do takových detailů, propojit svět dětí a dospělých, stránku po stránce poodhalovat dávno zapomenutá tajemství a napsat dojemný a čtivý příběh s takovou lehkostí, jako to dokázala Alena Mornštajnová.

Hodnocení: 9/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 20.1.2020



Rok 2019 byl co se týče počtu přečtených knih jeden z nejchudších. Věnovala jsem se především škole a čas jsem si našla i na kreslení a focení. Ačkoliv těch kníže letos tolik není, s jejich výběrem však mohu být spokojená. Velká většina z nich se mi líbila, rozečetla jsem nové série, ale šanci jsem dala i starším kouskům.
Teď už se ale pojďme podívat na ty knihy, o kterých jsem vám v recenzích neřekla.

V roce 2019 jsem přečetla 40 knih, tedy 11 938 stran. Průměrně měla tedy jedna kniha 298 stránek.

Jedním z největších překvapení se stala Trnitá řeč od Leigh Bardugo. Nic jiného jsem od autorky nečetla, ale tato převyprávění pohádek se mi opravdu líbila. Navíc ty ilustrace jsou prostě kouzelné. Sice pohádka, ale z úplně jiného soudku, je i Aladin. Stejně jako u Krásky a Zvířete, i k tomuto filmu vyšla kniha. Ne že by se mi nelíbila, ale pokud Disneyovky nesbíráte, nepřinese vám nic nového. Ještě větší zklamání přinesl další díl Deníku malého poseroutky, Radosti zimy. S každým dalším dílem se utvrzuji v názoru, že se jedná už jen o marketingový tah. Poseroutkové už zkrátka nejsou, co bývaly.


Nepíše se mi to snadno, ale čtvrtý díl Aristokratky, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, byl jednoznačně nejslabší z celé série. V knize prakticky najdete jen zmínky o rodině Marie Kostkové, a upřímně, noví hrdinové je nahradit nedokázali. Doufejme, že případný pátý díl bude lepší.

Naopak Buď se mnou od skvělé J. Lynn nezklamala. Její knížky jsou jednoduše úžasné. Chytrá vztahová linka propojená s chytlavým, ale ne jednoznačným, dějem, co překvapí, je sázka na jistotu. Další super oddechovka, kterou máte přečtenou za pár minut, jsou Pupíky: Ex, grogy a rock'n'roll! Jestli jste tuhle komiksovou sérii ještě nečetli, hurá na ni.


Komiksy moc nečtu a když už, tak nějaké vtipné a krátké. V Levných knihách se ovšem objevil Sochař za úplně směšnou cenu, a tak jsem se do něj pustila. Celkově se mi líbil, hltala jsem každou stranu, ale na druhou stranu jsem od něj čekala trošičku víc. Čtyři hvězdy si ale zaslouží. Stejně tak hodnotím i další komiks - Zátopek...když nemůžeš, tak přidej. Pár nových informací o panu Zátopkovi jsem se dozvěděla, ale jak říkám, vážné komiksy mi asi nejsou souzeny.

Na rozdíl od předchozích let jsem se v roce 2019 pustila do více naučné literatury. Jako první jsem zkusila 100 divů světa. Jde o fajn knížku se spoustou fotek, ale informací vám moc nepřinese. Naopak kniha 100: Naše rodinné album se mi velmi líbila. Jedná se o 100 fotografií, jedna z každého roku. Kniha byla vydána k příležitosti 100. výročí založení Československa. Pokud se zajímáte o fotografie, neměla by vás minout. Zároveň doporučuji i fotografickou knihu 1989 od Jana Šibíka, významného českého fotografa. Ani kniha Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše mě nepřesvědčila, abych začala číst tento typ knih, zabývající se ,,receptem na šťastný život". Odstavec věnovaný populárně-naučným knihám zakončíme publikací Pink Floyd: Velkolepé soužení. Mně, která zná Pink Floydy jen letmo, se kniha líbila, ovšem pokud jste zarytý fanoušek, nejspíše vás neuspokojí. Najdete v ní základní informace o kapele a přečtenou ji máte za jednu dvě hodinky.


A teď k těm starším knihám. V prosinci 2018 vysílala Česká televize seriál Vojna a mír. Ten se mi tak zalíbil, že jsem se v lednu 2019 rozhodla koupit všechny knihy Vojny a míru. Do rukou se mi tak dostaly krásné výtisky staré téměř 90 let. Zatím jsem přečetla první a druhý díl, a ačkoliv to není zrovna lehké čtení a knihy jsem četla docela dlouho, líbily se mi. Letos bych chtěla dočíst třetí a čtvrtý díl. Určitě všichni znáte film Černí baroni. Stala se z něj už taková česká klasika. Na podzim jsem se konečně dostala i ke knize. Místy se sice děj táhl a situace se opakovaly, ale i tak to bylo vtipné počtení. A poslední knihou, kterou bych v tomto článku chtěla zmínit, jsou Ptáci v trní. Nemám k nim co dodat. Jednoduše úžasná kniha, nejen o romantice, ale i o kruté australské přírodě.

Doufám, že se vám knižní shrnutí roku 2019 líbilo.

Původní datum vydání: 11.1.2020



Stejně jako v loňském roce, i v tomto se zapojuji do knižní výzvy od Ell. Tentokrát si dávám za cíl 40 knih, o 10 méně než v roce 2019. Není už tolik času na čtení, a jelikož mě čeká příští rok maturita, bude ho stále méně. I tak doufám, že letos svoji výzvu splním a čtení si užiju.


1. Alena Mornštajnová - Hana (310) - recenze
2.Lin Rina - Kroniky prachu (544) - recenze
3. Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (96)
4. Debbie Tung - Ze života knihomolky (144)
5.Karel Kovy Kovář - iPohádka (184) - recenze
6. Alois a Vilém Mrštíkové - Maryša (112)
7. Thoma More - Utopie (160)
8. Margaret Atwoodová - Příběh služebnice (332) - recenze
9. Naomi Noviková - Ve stínu Hvozdu (488) - recenze
10. Ladislav Špaček - Špaček v porcelánu aneb etiketa, vole! (192)


11. Viktor Dyk - Krysař (108)
12. Kiera Cassová - Selekce (288) - re-reading
13. Kiera Cassová - Elita (280) - re-reading
14. Kiera Cassová - První (278) - re-reading
15. Kiera Cassová - Šťastně až navěky (368) - re-reading
16.Kiera Cassová - Dcera (320) - re-reading
17. Kiera Cassová - Koruna (280) - re-reading
18. Shelby Mahurinová - Holubice a had (464) - recenze
19. Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (184)
20. Francesca Zappia - Eliza a její nestvůry (352) - recenze


21. Marie Rutkoski - Polibek vítězů (480) - recenze
22. George Orwell - Animal farm (95)
23. George Orwell - Farma zvířat (104)
24. Liz Braswell - Starý jako čas sám (408) - recenze
25. Karel Čapek - Bílá nemoc (94)
26. Stjepan Šejić - Harleen (200)
27. Pavel Bareš - Meta (336) - recenze
28. Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (58)
29. William Shakespeare - Benátský kupec (136)
30. Jennifer Donnellyová - Nevlastní sestra (376) - recenze


31. William Shakespeare - Romeo a Julie (155)
32. Kateřina Šardická - Noci běsů (312) - recenze
33. Antoine de Saint- Exupéry - Malý princ (96)
34. Romain Rolland - Petr a Lucie (112)
35. Moliere - Lakomec (89)
36. Tammara Webber - Easy? (308)
37. Evžen Boček - Aristokratka u královského dvora (184)
38. Bohumil Hrabal - Postřižiny (85)
39. Lin Rina - Kroniky prach: Pár stránek navíc... (192)
40. Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (96)





Vánoční přírůstky patří mezi vaše nejoblíbenější články, a tak jsem je nemohla opomenout ani letos. A že se máte na co těšit. Pod stromečkem se mi sešlo rovnou 7 knížek, samé pecky, na které se už teď těším. Píši to ke všem podobným článkům. Nejde o žádné vychlubování. Jen vám chci dát třeba tip na knížky, co mě poslední dobou zaujaly, nebo i vy se můžete podělit o svůj dojem, pokud jste některou z nich četli.


Kroniky prachu mě zaujaly už v edičním plánu Fragmentu. Knížka vypadá na první pohled nádherně, její obálka je jedna z těch nejpovedenějších, ale i anotace vypadá hodně dobře a doufám, že si užiju krásný romantický příběh. Docela mě překvapilo, jak je tahle ,,knížečka" tlustá - má přes 500 stránek!!! Nemůžu se dočkat, ač do ní ponořím nos.


Tady snad nemusím ani představovat. Doufám, že 2.díl Nikdynoci bude ještě lepší než jednička.


Teď pro změnu knížka z úplně jiného soudku. Ze života knihomolky je sbírka krátkých komiksů, které, jak už název napovídá, vtipně zobrazují každodenní situace knihomolů. Autorku sleduji už dlouho a když jsem zjistila, že její komiksy vyjdou knižně, neváhala jsem ani vteřinu.


Sherwood je další knihou od Meagan Spooner, autorky Na lovu. Co jsem slyšela, tak není tak dobrá jako zmiňovaný retelling Krásky a Zvířete, což mě mrzí, protože ten se mi líbil hodně. Snad to nebude zas o tolik horší.



Ano, ano, další retelling. Není těžké uhádnout, jaká pohádka je moje nejmilovanější. Přiznám se, ani mi nevadí, že poslední dobou vychází tolik retellingů právě na Krásku. Ne každý je sice povedený, ale valná většina se mi líbila. Snad nezklame ani tento.


Nevlastní sestra je opět retelling, ovšem tentokrát Popelky. Příběh se točí kolem Popelčiny nevlastní sestry a jsem na knihu hodně zvědavá.


Poslední knihou je Krycí jméno Verity, po které pokukuju už od jejího vydání. Dlouho jsem váhala, zda koupit, či ne. Až teďka ji mám ve své knihovničce. Doufám, že bude stát za to.

A to je z letošních vydatných přírůstků vše. Četli jste některou z knížek? Jak se vám případně líbila/nelíbila? A co jste našli pod stromečkem vy?


Původní datum vydání: 29.12.2019
Autor: Marina a Sergej Djačenko

Ilustrátor: Není
Počet stran: 296
Rok vydání: 2019

Během královské slavnosti přilétl strašlivý drak a unesl princeznu na svůj hrad. Její život se rázem změnil. Jediné, co teď s jistotou ví, je skutečnost, že má sehrát roli v prastarém Rituálu. Světlým bodem jejího života v zajetí jsou návštěvy záhadného mladíka jménem Arman. Jak se na opuštěný ostrov dostal a co je vlastně zač? Když na to přijde, je už příliš pozdě... Láska k dračímu princi je totiž hořká a velmi nebezpečná.


Můj dojem: Jsou to asi dva roky, kdy jsem poprvé viděla film Dračí princ. Okamžitě jsem si ho zamilovala pro kouzelnou atmosféru a romantický příběh, který je sice na motivy pohádky Kráska a Zvíře, nicméně ji zpracoval tak netradičním způsobem, že na první pohled není v příběhu ani znát. Dokážete si tedy představit mé nadšení, když jsem zjistila, že nakladatelství Fragment plánuje vydat knižní předlohu právě k tomuto filmu. Jak se tedy knížka a film liší?

Jak nadšená jsem byla na začátku, tak rozpačitě jsem se cítila během čtení prvních pár kapitol. Na rozdíl od filmu nepochází princezna ze zimní vesničky inspirující se ruskou kulturou. Právě naopak. Přivítá vás veselé království zaplavené zlatavým slunkem se všemi svými vlastními zvyky a tradicemi. Marně byste tu hledali tu kouzelnou a nenahraditelnou ruskou atmosféru, která dělá Dračího prince tak jedinečným. Rituál se podobá mnohem více klasické fantasy - svět, postavy, kultura. To vše je zcela smyšlené.

Zatímco ve filmu není Kráska a Zvíře téměř znát, kniha je pohádkou inspirována velmi silně a podobnost k původnímu příběhu najdete snad na každé stránce. Je tedy jasné, že rámec zůstává beze změny, stejně jako u dalších retellingů. Rituál si ale vypůjčil i další motivy jako například kouzelné zrcadlo. Právě kvůli velké podobnosti vás kniha ani nemůže kdovíjak překvapit. Spoustu situací tušíte už několik stran předtím, než se doopravdy stanou.

Příběhu nepomáhá ani hlavní hrdinka. Princezna Juta je taková nemastná neslaná. Chvilkami se chová jako ubulené děcko, za pár řádek se z vystrašené dívenky stane dospělá žena beze strachu. Ach jo. Na druhou stranu chemie mezi princeznou a Armanem záhadným způsobem funguje. Čtení ubíhá jedna báseň. Nedej bože, aby ale ti dva nebyli spolu. Zároveň není Rituál přeslazený, jak jsem předpokládala. Děj se veze na poklidné notě, místama protkaný trochou té růžové, nicméně nečekejte nic velkého. Alespoň za to jsem ráda.

Říká se konec sladký, všechno sladké. Co když to tak ale není? Knihu jsem si i přes naprostou neshodu s filmem užívala, četla se mi lehce a přelouskala jsem ji za necelé dva dny. Všechny její mouchy bych jí odpustila, nebýt konce. Dočtu stránku, otočím list a tam prázdno. Ani jeden jediný odstaveček. Prostě nic. Kdo Rituál četl, určitě mi dá za pravdu, že konec je velice zvláštní a svým způsobem nedovyprávěný. Stačilo přidat stránku, dvě a byla bych nadmíru spokojená.

Troufám si tvrdit, že největším kamenem úrazu Rituálu je jeho přirovnávání k filmu, které je uvedeno i na obálce. Nebýt toho, mohlo se jednat o další milý retelling, který sice není kdovíjak originální, nicméně potěší a jako oddechovka je ideální. Takhle už ale víte, co nabídl film a předpokládáte, že taková bude i kniha. Jsem velmi na rozpacích, jak Rituál ohodnotit. Na jednu stranu nemohu říci, že by se mi nelíbil. Dokázal mě zbavit čtecí krize a opravdu jsem si ho užila. Ovšem myslím si, že se z příběhu dalo vytěžit trochu více. Pokud tedy nejste vyloženě milovník pohádek a Krásky a Zvířete, nejsem si jistá, zda je pro vás Rituál to pravé ořechové.

Hodnocení: 6,5/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 24.12.2019

Autor: Jay Kristoff
Ilustrátor: Není
Počet stran: 448
Rok vydání: 2019

Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se ukrývá ve městě postaveném z kostí mrtvého titána. Vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi - Rudé církvi. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit včas, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce?


Můj dojem: Nikdynoc se stala knížkou, která hned po svém vydání projela napříč celou knižní komunitou. Vidět jste ji mohli snad úplně všude. I já jsem si ji chtěla dlouhou dobu přečíst, ovšem na Světe knihy v květnu byla vyprodaná, a tak jsem se k ní dostala až teď.

Abych pravdu řekla, ze začátku jsem byla dost zklamaná. Jak já jsem se na knížku těšila, ale prvních 100-150 stránek mi přišlo spíš jako průměr. Tohle je to boom? Tohle je ta všemi opěvovaná knížka? Nechápala jsem a říkala si, jestli vůbec čtu ten samý příběh. Nemohla jsem se vůbec začíst. Paradoxně poznámky pod čarou, které většina lidí brala jako zdržování děje, mi nevadily. Naopak se mi líbily, dokreslovaly celý svět a občas jsem se u nich i zasmála.

Příběh se pomalu začal rozjíždět a mě mé rozpaky opustily. Najednou někdo zmizí, něco nedává smysl a vy chcete zjistit, co nebo kdo za vším stojí. Už jsem neměla problém se začíst. Posledních 200 stran jsem slupla jako malinu a nestačila se divit. Málokdy mě něco v knížce opravdu překvapí. Většinou tak nějak tušíte, co se autor chystá udělat, ale tady? Ani v nejmenším jsem nic nepředpokládala a nestačila se divit. Jak sám Jay říká, nevěří ve šťastné konce. Není se tedy čemu divit, že příběh se často ubírá cestou, která nemusí pro všechny hrdiny dopadnout úplně dobře. Jedna vaše část doufá, že to je jen vtip, ale není. Na žádný happy end to nevypadá.

U Nikdynoci je hodně důležité, zda vám sedne styl psaní, který je velmi osobitý a chápu, že není pro každého. To je asi jeden z důvodů, proč se vám Nikdynoc buď líbí, nebo nelíbí. Autor se nebojí popisovat brutální scény, stejně jako ty erotické. Napětí vykreslí pomocí pár slov tak mrazivě, až se vám zatají dech. Nikdynoc je zkrátka fantasy se vším všudy a pokud se do ní pustíte, měli byste se připravit na opravdu drsně podaný příběh.

Mě osobně nejvíce zaujal svět, ve kterém Mia žije. Autor vymyslel všechno do nejmenšího detailu, každá část říše má svou historii, každý název svůj původ, politika a náboženství jsou tu vykresleny velmi věrně a cítím z ní inspiraci starověkým Římem a částečně i inkvizicí. Díky poznámkám pod čarou, které jsou občas i rozsáhlé, se dovídáme o každém zákoutí, příhodě a postavě z republiky Itreya. Ty sice zpomalují děj, ale díky nim je celý vymyšlený svět tak komplexní. Snad jediné, co bych jim vytkla, je jejich technické provedení. Párkrát se mi stalo, že jsem malou hvězdičku přehlédla, zejména v textu kurzivou, a musela jsem se vracet.

Plusové body má Nikdynoc i za velmi povedené mapičky. Jak jsem psala výše, konec mě překvapil a já už se těším, jak bude příběh Mii pokračovat v Božím hrobě, který vyšel nedávno. Nejsem sice asi tak moc nadšená jako většina, zejména kvůli začátku, ale i tak se mi kniha líbila. Je to zase něco jiného a já jen doufám, že další díly budou stejně překvapivé.

Hodnocení: 8/10



Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 19.10.2019

Autor: Brigid Kemmererová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 480
Rok vydání: 2019

Princ Rhen, dědic mocného království, se vždy těšil, až převezme vládu a ujme se správy své země. Jenže to bylo ještě předtím, než ho proklela zlá čarodějka. Předtím, než se proměnil v odpornou krvelačnou zrůdu. Předtím, než zničil svou rodinu, svůj hrad i svou zemi. Pro Harper život nikdy nenachystal nic dobrého. Žije sama s bratrem a matkou, nemají moc peněz. A když se jednoho večera pokusím pomoci neznámé dívce na ulici ve Washingtonu, je přenesena do zakleté říše prince Rhena. Monstrum? Princ? Harper netuší, co si myslet. Když však začne poznávat dobré stránky princovy povahy, vypadá to, že prokletí by mohlo být zlomeno. Že se do prince zamiluje lidská dívka. Ovšem to temné síly nemohou dopustit, a tak se spojí, aby Harper i Rhena zničily.


Můj dojem: S retellingy na známé pohádky se v poslední době roztrhl pytel. Obzvlášť na Krásku a Zvíře jsme toho četli spoustu a jeden by si řekl, že nás už nemá co překvapit. Jak si mezi ostatními převyprávěnými příběhy stojí Temné a osamělé prokletí?

Moc nemusím, když se v knížkách prolíná smyšlený svět s tím reálným. A stejný problém jsem měla i tady, zejména tedy na začátku. Auta a Washington, na druhé straně země jak ze středověku s hrady a rytíři. Přišlo mi to takové zvláštní. Naštěstí se většina děje odehrává ve fiktivní zemi Uhlíkově a jakmile jsem se začetla, prolínání mezi světy mi už tolik nevadilo. Mimochodem, taky vám přijde Uhlíkov jako vtipné jméno?

Knížka je sice psaná v přítomném čase z pohledu dvou hlavních postav - Harper a Rhena, což je docela neobvyklé, ale rozhodně jsem s tím neměla problém. Všechny postavy jsou sympatické a hned si je zamilujete. Zejména tedy Rhena. S čistým svědomím můžu říct, že jsem nepotkala postavu, která by byla tak galantní a rytířsky založená. Je to vlastně takový vysněný princ na bílém koni. Ani Harper ale není špatná hrdinka. Dohromady vytváří chemii, která klape a díky které je tahle knížka tak návyková. Přečtenou jsem ji měla během dvou dnů, a i když má téměř 500 stránek, klidně bych snesla dalších 100.

I když je knížka hodně sladká a miloučká, a myslím tím opravdu hodně, není to klišoidní láska na první pohled. Ba naopak. Vztah mezi Harper a Rhenem se vyvíjí pomalu. Autorka stránku po stránce buduje tak křehkou vzájemnou důvěru. I tak se při každém setkání hrdinů uculujete a čekáte, co udělají. V názvu je sice ,,Temné a osamělé prokletí", ale temná knížka rozhodně není. Pokud tedy hledáte romantickou oddechovku, vyváženou tak akorát, u které se zasmějete, tohle je ideální volba. A ani nemusíte být milovníky Krásky.

Temné a osamělé prokletí se drží základní osy pohádky o Krásce a Zvířeti, a tak vás asi nějaký velký zvrat nepřekvapí, ovšem autorka přidala do příběhu i tajemství z minulosti, které sice nedostalo tolik prostoru, ale podle závěrečného epilogu to vypadá, že v druhém díle bude mít velkou váhu. A to je druhá věc, která mě mrzí. Klidně bych si dokázala představit knížku jako povedený standalone. Závěrečné odhalení v epilogu je očekávané a bojím se, že v dalším díle se z hezkého a milého příběhu stane něco jiného. Třeba se ale pletu a autorka mě překvapí. Na to si ale budu muset ještě počkat, protože pokračování zatím nevyšlo ani v originále. Ani nevím, jak to vydržím.

Obstála knížka vedle ostatních retellingů? Za mě tedy rozhodně. Temné a osamělé prokletí má podle mě všechno, co od takového převyprávění očekáváte. Lásku, romantiku, akci a napětí, přátelství a vtipnost. Všeho tak akorát. A k tomu záporáka jak vyšitého v podobě krásné a záludné čarodějky Lilith, u které nikdy nevíte, jakým způsobem se bude mstít příště.

Hodnocení: 8/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 24.9.2019



Benátky jsou bezesporu jedním z nejhezčích měst na světě. V létě jsem měla to štěstí, že jsem je mohla navštívit, a v dnešním článku bych vám ráda řekla své dojmy, co rozhodně v Benátkách neminout a na co se připravit.


Ještě než se dostaneme k samotným Benátkám, asi bych měla zmínit, jak se do města vlastně dá dostat. My jsme auto zaparkovali na parkovišti Venice city park. Je to jedno z nejlevnějších parkovacích míst na okraji Mestre a pár metrů odtud je autobusová zastávka. Využít můžete ale i vlak. Zpátky se pak dostanete bez problémů. Na nádraží v Benátkách je infocentrum a autobusy odtud jezdí do Mestre každých pár minut.

Benátky byste rozhodně neměli podceňovat. Celé město je vlastně jeden velký labyrint a snadno se ztratíte. Ideální je mít mapu v telefonu. Stejně tak se hodí i papírová mapa, na kterou si můžete vyznačit, co všechno byste chtěli navštívit. I když se to nezdá, Benátky jsou poměrně velké město. Přes hlavní kanál, který je dlouhý 4 km, jsou postaveny pouhé tři mosty. Proto je lepší si trasu předem naplánovat. A i tak za ten jeden den nejspíš nestihnete všechno.

Po Benátkách pak funguje místní vodní doprava - vaporetto. My jsme s ní nejeli, takže zkušenost nemám, ale zastávky jsou dobře označené a rozhodně je neminete. Pokud se stejně jako my rozhodnete projít Benátky pěšky, vezměte si pohodlné boty. Za ten jeden den jsme tu nachodili asi 12 km.


Možná se ptáte, jak je to tady s cenami. Byla jsem mile překvapena. V Benátkách je spousta butiků a malých krámků se vším možným - oblečením, sklem, suvenýry, občerstvením atd.. Samozřejmě, okolo náměstí sv. Marka jsou ceny dost vysoko, ovšem zajdete-li pár uliček od hlavního tahu, najdete zboží za přijatelnou cenu.

Stejně tak je to s množstvím turistů. Zatímco na náměstí sv. Marca jsou houfy turistů a v přilehlých uličkách se nedá hnout, najdete tu i místa, kde není živé duše.


Tím, co byste rozhodně neměli minout, je Bazilika sv. Marca. Slovy lze těžko vyjádřit, co se vám honí hlavou při pohledu na tak impozantní stavbu. Je to jednoduše nádhera. Jediné mínus jsou však fronty na vstup, jak do baziliky, tak do kostelní věže. To je hlavní důvod, proč jsme se dovnitř nepodívali. Jak jsem psala, v Benátkách jsme byli jen jeden den a tolik času jsme neměli. Nutno ovšem říci, že než jsme došli na náměstí, bylo už skoro poledne. Pokud si tedy přivstanete, možná vás nebudou čekat takové davy.

A když už budete na náměstí sv. Marka, podívat se můžete i do Café Florian. Je to úplně nejstarší kavárna v celých Benátkách a v Evropě. Svého času to byla jediná kavárna, kam mohli chodit ženy bez doprovodu muže. Díky její unikátnosti ji navštívili i takové slavné osobnosti jako například Mark Twain, Ernest Hemingway, Casanova a další.

Pár metrů od náměstí je i Porte dei Sospiri, alias Most vzdechů. Právě pod ním plují všechny gondoly.

Dalším hlavním znakem Benátek je most Ponte di Rialto. Nemůžete ho minout. Tady už začínají davy turistů, a kvůli místu na mostě si budete muset chvíli počkat. Výhled za to ale stojí. V okolí najdete nejen krámky, ale i místní trh, kde prodávají čerstvé ryby a mořské plody.

Památek je tu opravdu spousta. Benátky byly a jsou bohaté město a na architektuře je to znát. Prakticky na každém kroku narazíte na krásné budovy. Nejlepší je si opravdu vytisknout nějakou mapu, ideálně s vyznačenými památkami.


Další dominanta Benátek, která mě překvapila, je Santa Maria della Salute. I když se jedná o jeden z nejvýznamnějších kostelů ve městě, překvapivě tu nenajdete davy turistů. Ba naopak. Je tu klid na odpočívání a vychutnávání si atmosféry Benátek. Tento pohled se vám naskytne na mostě Ponte dell' Accademia.

A ještě poslední tip na místo, které není tak známé. Jde o malé knihkupectví Libreria Acqua Alta. Možná ho znáte z fotek, protože je opravdu jedinečné. Uprostřed místnosti jsou dvě gondoly a vzadu na dvorku schody z knih. I když musím říci, že mi bylo těch knih trochu líto, mělo to své kouzlo.
  

Benátky jsou rozhodně nádherné a pokud třeba jedete kolem, neměli by vám uniknout. Stojí za to.


Pokud byste se chtěli dozvědět o Benátkách více a rádi fotíte, hodně se mi líbí pořad od Čt Jak se fotí... Všechny díly z různých měst najdete na iVysílání.

Původní datum vydání: 17.9.2019

Novější příspěvky Starší příspěvky Domovská stránka

O mně

Jednadvacetiletá holka z Jižních Čech, chorobný perfekcionista a milovník Disney pohádek. 

    

ewilka.blog@seznam.cz

Právě letí

  • Novinky
  • Praktické tipy na návštěvu Florencie
  • 3. narozeniny blogu
  • Balada o ptácích a hadech
  • Jako hvězdy v temné noci

Seznamy

  • Seznam recenzí
  • Seznam tipů na výlety
  • Seznam knih přečtených v roce 2023

Pravidelní čtenáři

Archiv

  • ►  2022 (7)
    • ►  zář 2022 (1)
    • ►  srp 2022 (1)
    • ►  čvc 2022 (2)
    • ►  čvn 2022 (1)
    • ►  dub 2022 (1)
    • ►  úno 2022 (1)
  • ►  2021 (12)
    • ►  srp 2021 (2)
    • ►  čvc 2021 (3)
    • ►  čvn 2021 (1)
    • ►  kvě 2021 (1)
    • ►  dub 2021 (2)
    • ►  bře 2021 (1)
    • ►  led 2021 (2)
  • ▼  2020 (255)
    • ►  pro 2020 (1)
    • ►  lis 2020 (2)
    • ►  říj 2020 (1)
    • ►  srp 2020 (4)
    • ►  čvc 2020 (2)
    • ►  čvn 2020 (2)
    • ►  kvě 2020 (1)
    • ►  dub 2020 (3)
    • ►  bře 2020 (2)
    • ▼  úno 2020 (237)
      • Cinder & Ella
      • Proč jsem přestěhovala blog
      • Kroniky prachu
      • iPohádka
      • Hana
      • Knižní rok 2019
      • Knižní výzva 2020
      • Vánoční přírůstky 2019
      • Rituál
      • Nikdynoc
      • Temné a osamělé prokletí
      • Benátky
      • Království popela
      • Sešity #2
      • Sešity #1
      • Poslední dopis od tvé lásky
      • Unboxing #8
      • 4. narozeniny blogu
      • Kniha z knih #2
      • Krutý princ
      • Zrada vítězů
      • Tíha vesmíru
      • Nouzový kontakt
      • Svět knihy 2019
      • Než přišla bouře
      • Nadpozemská
      • Exploding box #2
      • Kletba vítězů
      • Exploding box #1
      • Věž úsvitu
      • Dvůr mrazu a hvězd
      • Eleanor a Park
      • Knižní rok 2018
      • Knižní výzva 2019
      • Vánoční přírůstky 2018
      • Diář
      • Dopisy, které nikdo nečetl
      • Novinky
      • Archiv
      • Kniha z knih #1
      • Ovšem
      • Dýně
      • Sůl moře
      • Jánošikove diery
      • Prokletý princ
      • Štrbské pleso
      • Chopok
      • Tisíc polibků
      • Hrad Likava
      • Sešity
      • Vlkolínec a Sidorovo
      • Zlodějka knih
      • Unboxing #7
      • Zámek Bojnice
      • Loď mezi hhvězdami
      • Leknín
      • 3. narozeniny blogu
      • Rudá jako rubín
      • Falešná kniha
      • Navždy s láskou Lara Jean
      • Obal na brýle
      • Divotvůrce
      • Papírová princezna
      • Růžička
      • Krutá krása
      • Mašlička na dárky
      • Krasojezdkyně
      • Říše bouří
      • Probuzení Simona Spiera
      • Dvůr křídel a zmaru
      • Origami hvězdička
      • Svět knihy 2018
      • Origami motýlek
      • P.S. Stále tě miluju
      • Faja
      • Střapatá kytička
      • Růže a dýka
      • Svět ledu a ohně: Oficiální dějiny Západozemí a Hr...
      • Záložka
      • Na lovu
      • Knižní rok 2017
      • Knižní výzva 2018
      • Vánoční přírůstky 2017
      • Visačky
      • Knihovníček #4
      • Luhačovice
      • Jsou světla, která nevidíme
      • Mé dětské knižní lásky #6
      • Sešity #2
      • Unboxing #6
      • Všechny malé zázraky
      • Mé dětské knižní lásky #5
      • Sešity
      • Šepotání
      • Mé dětské knižní lásky #4
      • 2. narozeniny blogu
      • Mé dětské knižní lásky #3
      • Všem klukům, které jsem milovala
      • Mandelstein a Nebelstein
      • Odvrácená tvář lásky

Statistiky

 Obsah blogu chráněn autorským právem.

Není-li v článku uvedeno jinak, použité fotografie jsou mé vlastní. Anotace ke knihám a miniatury obálek používám ze stránek nakladatelství či z Databáze knih.

Copyright © Ewilka. Designed by OddThemes