Ewilka
  • Domů
  • Blog
  • Knižní rubriky
    • Ostatní
    • Přírůstky
    • Recenze
    • Série
      • Kniha z knih
      • Knihovníček
      • Mé dětské knižní lásky
      • S obálkami napříč světem
    • Unboxing
  • Neknižní rubriky
    • DIY
    • DIY Unboxing
    • Výlety

 

Vánoční přírůstky

Ahoj. Vítám vám u letošního článku s vánočními přírůstky, které máte velmi rádi, a tak jsem je nemohla vynechat ani letos. Doufám, že jste si Vánoce užili a alespoň trochu si odpočinuli.
Letos se mi sešly tři knihy a divila bych se, pokud byste o nich již neslyšeli.

 

V třetím díle nepravidelné série o knižních obálkách zavítáme do vod young adult contemporary. Knížka, které se dnes budu věnovat, nepatří mezi novinky, nicméně je stále velmi oblíbená. A není se čemu divit. Za mě je to jedna z nejlepších ,,young adultovek" vůbec. Řeč je o knize Všechny malé zázraky.


Samotnou mě překvapilo, kolik hezkých obálek, které jsou jiné než původní edice, knížka má. Nicméně originál je originál. Mně osobně se líbí - je jednoduchý a vše spolu ladí. Všechny malé zázraky byly docela nedávno zfilmované a jak už to bývá, spolu s filmem vyšlo i nové vydání s filmovou obálkou. O svém vztahu k filmovým obálkám jsem psala již minule. Jednoduše se mi nelíbí.


Miluju modrou barvu a tyto tři obálky mě uchvátily na první pohled. Nejvíce mě asi zaujala verze z Vietnamu. Pozadí připomínající galaxii, detail ilustrovaných hlavních hrdinů a zajímavé písmo, přesně to je kombinace, která jistě upoutá nejednoho čtenáře. Švédská obálka mě naopak zaujala svým pojetím, kdy si hraje s vystřiženými a skládanými tvary. A do třetice Řecko, které sází na jednoduchost. Hlavním motivem jsou zde obrysy, nejspíše hlavních hrdinů. K obálce mám jedinou malou výtku a tou je zvolené písmo, jenž mi přijde málo výrazné, ovšem i tak se mi obálka knihy líbí.


Upřímně, rozdělit obálky nějakým způsobem od těch nejpovedenějších po ty méně povedené, bylo u Všech malých zázraků hodně obtížné. I těchto pět se mi líbí. Pracují s motivy fialky a ptáčka. Vyzdvihnout bych chtěla především německou verzi kombinující modrou a bílou barvu. Super nápad.


Já vás varovala, že dnes to bude pořádná obálková nálož. K těmto sedmi nemám moc co říci. Ne že by byly ošklivé, ale jednoduše mě nezaujaly.


Dostali jsme se k posledním třem. Naprostá většina verzí si mě získala nebo mi alespoň nijak nevadila, ovšem i tentokrát se našly takové, které mi přijdou slabší než ostatní. Jak už jsem psala výše, nejsem zastáncem fotek na obálkách, zvlášť pokud se fotografie hlavním hrdinům nepodobá. A ani tak moc nemusím příliš barevné kombinace, doplněné stejně hravým písmem. Nepřijde mi, že by se srbská obálka k atmosféře Všech malých zázraků hodila.

Jaký je váš názor? Co říkáte na různé verze vy a které byste zařadili mezi ty nejpovedenější?


Všechny obrázky obálek, tedy všechny fotografie kromě té úvodní, jsou z webu Goodreads.com.






Noci běsů

Když vyhrála Kateřina Šardická Hvězdu inkoustu, zvažovala jsem, zda si Zmizení Sáry Lindertové přečíst, či ne. Ani nadšené ohlasy mě tenkrát nepřesvědčily. Už nevím proč, možná tím, že mě anotací příliš nezaujala. Naopak autorčina druhá kniha Noci běsů mě upoutala hned, a to nejen krásnou obálkou. 

Kdo mě sleduje déle, ví, že retellingy mám celkem ráda. Nevlastní sestra se ovšem v mnoha ohledech vymyká ,,klasickým" převyprávěním, na která jsme už nejspíše zvyklí. Pohádka o Popelce není zase tak častá, ale hlavně, Nevlastní sestra nevypráví to, co už známe z dřívějška. Naopak nám podává příběh o dívce, jejíž cesta začíná tam, kde Popelčina skončila.
Meta

Upřímně bych se divila, pokud byste v tomhle článku slyšeli o Metě poprvé. Pohybujete-li se alespoň částečně v knižním světě, nemohla vás minout. Málokdy se stává, že některá kniha zaujme tak velký okruh čtenářů, jako se to podařilo právě Metě. A není divu. Podobnou knihu asi jen tak nenajdete.
Starý jako čas sám

Retellingy na Krásku a Zvíře posledních pár let rostou jak houby po dešti. Který za přečtení opravdu stojí? A kterému se naopak raději vyhnout obloukem? Není tak lehké se mezi nimi orientovat. Dneska se tedy podíváme na knížku Starý jako čas sám, jejímž základem je nestárnoucí klasika od Disneyho.
Kráska a Zvíře

Asi před dvěma měsíci mě napadla taková otázka. Proč zrovna Kráska? Proč zrovna retellingy na Krásku a Zvíře jsou tak populární? Sama tuhle pohádku miluju a vím, že ji má rádo hodně lidí, ale existuje přeci tolik pohádek, které by se daly určitě také nějakým způsobem zpracovat. Tak proč zrovna Kráska se těší takové pozornosti? 
Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na pár bodů, které dělají Krásku a Zvíře tím, čím je.


Rok se s rokem sešel. Dneska, 2.8.2020, slaví blog již 5. narozeniny. Za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Když se podívám na některé články, které jsem psala před těmi pěti lety, nejraději bych zalezla někam do nory a už nevylezla. Tak moc jsou strašné. (Prosím, nevyhledávejte si je.)
Velkým krokem (, a já věřím, že kupředu,) pak bylo přestěhování blogu. Důvody jsem psala již dříve, ale chtěla bych Vám všem ještě jednou poděkovat. ,,Zlatá léta blogové éry" jsou pryč, v dnešní době ,,vede" především Instagram. Přiznám se, že pro mě je blog taková nostalgie. Články nevychází tak často, o pravidelnosti nemůže být řeč, ale vzdát se ho nechci. Je tu se mnou od úplného začátku, a i když nemá takovou sledovanost jako třeba příspěvky na Instagramu, baví mě ho tvořit.
Ještě jednou tedy díky Vám všem, kteří se mnou zůstáváte. 
Polibek vítězů

Kletbu vítězů mohu s klidným svědomím prohlásit za jednu z nejlepších knížek, které jsem v roce 2019 přečetla. Zrada vítězů nebyla dokonalá, ale i tak jsem si ji užila. A Polibek vítězů? No, řekněme, že na konec této série jen tak nezapomenu.


Na Elizu a její nestvůry jsem se těšila už pěkných pár let. Přesněji řečeno od té doby, co vyšla autorčina první kniha Uvnitř mé hlavy, kterou jsem si zamilovala. Když jsem zjistila, že Eliza (konečně) vyjde v češtině, nemohla jsem být šťastnější. Zároveň jsem se ale bála, aby mě nečekalo zklamání.


Minulý díl s Jiskrou v popelu se vám líbil, a tak se dneska podíváme na další knížku. Tentokrát zabrouzdáme do vod romantických. Řekla bych, že hrdinka dnešního článku je už stálicí YA slaďáren. Dnes se totiž podíváme na trilogii Drahokamy, respektive na první díl - Rudá jako rubín.
Holubice a had

V knižní komunitě snad nenajdete člověka, který by neslyšel o Holubici a hadu. Ne, prostě ne. Tahle knížka, která se stala druhým Humbook tipem, doslova proletěla knižním světem a poprask kolem ní začal ještě před samotným jejím vydáním. Naplnila má očekávání?

V červenci to budou už 4 roky, kdy jsem Selekci četla poprvé. Dodnes si na to živě vzpomínám. Objednala jsem si rovnou celou trilogii i s Dcerou. Sluníčko svítilo a já během jediného týdne přečetla všechny tehdy vydané díly. Naprosto jsem si příběh zamilovala.
Selekce má v mé knihovně zvláštní místo. Vždy, když se na ni podívám, dostanu takovou zvláštní nostalgickou náladu. Je to jedna z prvních romantických YA, které jsem přečetla, a možná právě proto jsem měla z re-readingu takovou obavu. Dlouho jsem ho odkládala, čistě ze strachu, že už to nebude takové. Že už se mi série nebude líbit a já si zkazím i tu překrásnou vzpomínku. Pak ale přišla novinka ve formě oznámení filmové adaptace. Nedokázala jsem už dál odolávat a po těch 4 letech si připomněla, jak moc Selekci zbožňuju.
Unboxing

Unboxingy u mě na blogu moc nenajdete. Vlastně vycházejí většinou jen jednou do roka, když si objednávám knížky na léto, protože jinak si knihy kupuji rovnou v knihkupectví. Včera mi ale přišel balíček z Albatros Media, a jelikož máte rozbalovačky rádi, nebudu to dál zdržovat a pojďme rovnou na to.
Ve stínu hvozdu - Naomi Noviková

Když jsem otevřela knihu Ve stínu Hvozdu na první stránce a pustila se s chutí do čtení, očekávala jsem poklidnou romantiku na motiv Krásky a Zvířete. Však to znáte, oddechové čtení, u kterého sice víte, jak skončí, ale přesto obracíte stranu za stranou. Upřímně, víc jsem se splést snad ani nemohla.

Už dlouhou dobu jsem si pohrávala s myšlenkou podívat se na seriál Příběh služebnice. Prvně jsem si ale chtěla přečíst knihu. Neměla jsem nijak vysoká očekávání, opravdu ne, ovšem ani tak je knížka naplnit nedokázala.

Začnu asi tou jedinou věcí, která mě pozitivně zaujala, a tou je prostředí. Smyšlený svět je propracovaný, celý systém do sebe zapadá a působí víc než reálně. Ovšem ani to není úplně bez chyby. Už před čtením jsem něco málo o příběhu věděla. Upřímně si ale nejsem jistá, jestli bych se jako někdo, kdo o Příběhu služebnice nikdy nic neslyšel, zorientovala v ději. O celém systému se dozvídáte velmi pomalu, prakticky celou knihu se odkrývají jednotlivé části, a právě proto může zprvu působit chaoticky.

Největší kámen úrazu je pak autorčin styl psaní, který je velmi specifický a ne všem může sedět. To se bohužel stalo i mně. Hodně využívá charakteristik lidí i popisů prostředí, vlastních pocitů a myšlenek. Přímá řeč není místy označená uvozovkami a k zorientování nepomáhá ani časté střídání časových rovin - přítomnosti a životem před převratem.

Ráda bych se tady o knížce rozepsala, jenže vlastně ani není o čem. Celý Příběh služebnice se prakticky veze na jedné a té stejné vlně. Neustále jsem čekala, kdy to přijde, kdy se něco stane, ale...ne. Žádná akce. Děj mi přišel zajímavý až posledních 60 stran, kdy se dejme tomu začalo něco dít, ale do té doby to bylo vyloženě utrpení a nuda. Závěrečné historické poznámky se mi líbily z celé knihy nejvíce. Dodávaly otevřenému konci něco navíc.

Příběh služebnice mě opravdu zklamal. Porovnání se seriálem nemám, ale knížku za mě doporučit nemohu. Nápad je zajímavý, ale jako v tolika případech, i tady pokulhává zpracování. Konec nekonec dává prostor fantazii, jak to vlastně celé skončilo, ale třeba dojde k vysvětlení v druhém díle, o kterém jsem vůbec nevěděla.

Hodnocení: 4/10
Zdroj obrázku


Autor: Margaret Atwoodová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 332
Rok vydání: 2008

Anotace:
Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají.

Poslední dobou nemám na čtení moc náladu, dostala jsem se do malé čtecí krize a spíše se věnuji jiným koníčkům. Dlouho už ale nevyšel článek do rubriky DIY. Kdo mě zná, ví, že záložek mám desítky. To mi ale nebrání vyrobit si další, že?
Dnešní tip není klasický návod - bod po bodu, spíše inspirace, jak si zkombinovat svou vlastní záložku do knihy.


Co na záložku použijete je jen na vás. Za sebe mohu doporučit různé barevné, ozdobné a scrapbookové papíry s vyšší gramáží, aby záložka něco ,,vydržela". Budu se opakovat, ale skvělé papíry na tvoření mívají čas od času v Lidlu. Vhodné jsou také samolepky či razítka, stuhy atd.. K zahození nejsou ani dekorační nůžky, díky kterým můžete stříhat různé oblé tvary.
Základem je záložku nepřekombinovat. Zvolte si dvě tři barvy, do kterých budete celý výtvor ladit. Až budete mít v hlavě, jak má záložka vypadat, zkuste ji poskládat nejdříve bez lepidla, protože je možné, že něco nebude vypadat přesně podle vašich představ. Teprve když jste se vším spokojeni, jednotlivé části nalepte na záložku.
Je to jen na vás, jakou si vyrobíte. Fantazii se meze nekladou.





Nápad na tenhle článek přišel vlastně zcela nečekaně. Jen tak ze zvědavosti jsem brouzdala po netu a prohlížela si obálky různých knížek. Samotnou mě až zarazila, kolik verzí u některých knih existuje - povedených, i méně povedených. A tak mě napadlo, že bych se o ty nejzajímavější mohla podělit i s vámi, jelikož věřím, že některé překvapí i vás.
Dneska si posvítíme na Jiskru v popelu. Je to už nějaký čas, co vyšel první díl, ale tuhle knížku jsem vybrala především z toho důvodu, že česká verze patří jednoznačně mezi ty nejkrásnější.


Jako první bych ale ráda zmínila originál. Ten asi není žádným překvapením. Jak hardback, tak paperback vypadá skvostně a k samotnému příběhu se vysloveně hodí. Rozpaky mám akorát z třetí verze. Není vyloženě špatná, ale s porovnáním s předchozími obálkami je o poznání slabší. Trošku mi připomíná styl Skleněného trůnu. No nevím, jestli by mě zaujala na první pohled.


Teď už ale k těm zahraničním verzím. Vybrala jsem top 3, které se dle mého povedly nejvíce. Jak už jsem naznačila, česká obálka je překrásná. Písmo, pozadí i samotný povrch obalu. Všechno do detailu propracované. Perfektně se k příběhu hodí. Anglický hardback si nevede o moc hůře. V jednoduchosti je krása a tato obálka nám to potvrdila. Do třetice jedno velké překvapení. O to se postarala Čína. Naprosto se odlišuje od všech ostatních, ale za mě se obálka opravdu povedla. Možná bych vynechala anglický název, ale jinak je tohle prostě nádhera. Motiv růží a popela se zlatým lemováním má svůj půvab.



Přesuneme se k obálkám, které si mě vyloženě nezískaly, ale propadák to není. Zavítáme i k našim sousedům na Slovensko. Jejich verze není špatná, svým způsobem odpovídá příběhu, ale na mě jsou ty barvy až moc výrazné. Od modré, přes oranžovou až po šedou a k tomu zářící nápis. V úplně jiném duchu je pak obálka Gruzie. Stylem by se dala přirovnat k animovanému filmu. Samotný motiv je celkem hezký, avšak jestli vystihuje děj knihy, toť otázka. Asi bych si při pohledu na ni nepředstavila plnohodnotnou fantasy, kterou Jiskra v popelu je.



Druhá anglická verze se té první nevyrovná ani zdaleka. Nepřipomíná vám spíše Persii než starověký Řím? O moc lépe na tom není ani polská verze. Především písmo dělá dojem, jako by šlo o příběh z počítačové hry. V obou případech se motiv k Jiskře v popelu moc nehodí.



Nakonec nás bohužel čekají i ty top 3 nejméně povedené obálky. První z nich je z Německa. Chválím za snahu o motiv, který bude mít spojitost s hlavním hrdinou a maskami, jež autorka v knize popisuje, ale celkově mě verze nezaujala. Z velké části se mi obálky s lidmi moc nelíbí a toto je jeden z těch případů. Ještě hůře na mě působí švédská verze. Nebudu nijak tajit, že když jsem ji spatřila, nemohla jsem věřit vlastním očím. Tady se bije jedno s druhým, barvy, písmo, fotky. Co dodat. Poslední je Bulharsko. Stejně jako u Německa, i tady chválím snahu za ilustraci, která se bude hodit k příběhu, ovšem provedení mírně pokulhává. Nevím, jestli bych si jí mezi ostatními všimla.

To je pro dnešek vše. Rozhodně tohle neberte jako nějaký hejt. Každý máme jiný názor a každému se líbí něco jiného, to plně respektuji.
Budu ráda, když mi do komentářů napíšete vaše top 3 obálky Jiskry v popelu a zda byste si přáli další článek na toto téma.

Všechny obrázky obálek jsou z webu goodreads.com.

 Převyprávění klasických pohádek se poslední roky těší velké oblibě mezi čtenáři, a přiznávám, i já je mám ráda. Velká většina retellingů se inspirovala Kráskou a Zvířetem, ale najdou se i jiné příběhy. Cinder & Ella je toho důkazem. Tentokrát se jedná o nesmrtelnou Popelku.

Vydáme se přímo do záře reflektorů, na červené koberce a před objektivy fotografů, kde vznikají ty nejsladší komedie, nejdivočejší honičky po silnicích, policejní přestřelky a místa z cizích světů. Hollywood se představí v plné kráse. A taková je i knížka. Přestože už po přečtení anotace víme, jak celý příběh skončí, těšíme se, že nás knížka nezklame a užijeme si ji. Stejně jako ve filmových trhácích i v této knížce se najdou místa, kterým jde jen těžko uvěřit. Jak velká by to musela být náhoda, aby se něco takového opravdu stalo? Nijak mi to ale nevadilo. Čtení jsem brala hlavně jako odpočinek a relax. Konec konců, proč se jednou neponořit do krásného snu, kde všechno dopadne tak, jak má.

Hlavní hrdina Brian, chcete-li Cinder, je přesně takový, aby si ho zamiloval úplně každý. Hezký, extrémě sexy, sebevědomý, ale přesto hodný. K tomu vlastní Ferrari a je jedním z nejžádanějších herců současnosti. Uznávám, občas jsem si říkala, jestli to už není trochu příliš. Nechybí ani ,,Popelčiny" nevlastní sestry. A tahle dějová linka podle mě stojí za to. Kapitoly jsou psané z pohledů obou hlavních hrdinů, a tak můžeme vidět svět Ellininýma očima. Všechno je pro ni nové, okolí ji soudí a k tomu se doma necítí vítána. Postupně čím dál víc pronikáme do příběhu a do charakterů postav. Autorka se zaměřuje i na rodinné vztahy a společnost. Společně s Ellou se snažíme smířit s minulostí a vrátit se zpátky do přítomnosti.

Pohledem Briana zase nakoukneme do stinného zákoutí Hollywoodu, který je často idealizován. Ne vždycky je všechno tak růžové, jak se může zdát.

Cinder & Ella je skvělá oddechovka. Přečtenou jsem ji měla za pár dní, jelikož autorčin styl psaní mi vyloženě sedl. Ani hrdinové nejsou špatní a u příběhu jsem se i zasmála. Nemůžete čekat nic akčního se zvraty, ale hledáte-li sladkou třešničku na dort, tahle knížka určitě není špatnou volbou.

Hodnocení: 8/10
Zdroj obrázku


Autor: Kelly Oram
Ilustrátor: Není
Počet stran: 375
Rok vydání: 2018

Anotace
Ellin život není žádná pohádka. Před necelým rokem ztratila matku při autonehodě, z níž sama vyvázla vážně zraněná. Svého otce léta neviděla a teď se musí přestěhovat k jeho nové rodině. Jediný, kdo jí rozumí, je Cinder, s nímž se už roky přátelí přes internet, ale s kterým se nikdy nesetkala. Ví, že je vtipný, chytrý a stejný knihomol jako ona. Netuší však, že Cinder je jeden z nejslavnějších hollywoodských herců, který navíc hraje prince v jejím nejoblíbenějším filmu. Změní se teď konečně Ellin život v pohádku?
Když jsem začínala s blogováním, nikdy jsem si nemyslela, že tenhle článek budu psát. Nicméně už je to tak, Tipycz se přestěhovaly na novou adresu.
Na Blog.cz jsem strávila přes čtyři roky. Zažila jsem ještě Standu, kdy Blog fungoval, jak měl, ovšem od té doby, co odešel, Blog pomalu upadal. Objevovaly se malé technické potíže, problémy s přihlašováním a minulý rok mi byl i zablokován blog. Vždy se to ale nějak vyřešilo. Nevím, jak s ostatními, ale se mnou adminky vždy komunikovaly a problém řešily přes soukromé zprávy. Minulý pátek se ovšem na Srdci blogu vyskytl příspěvek, který hlásal konec Blogu. Ten byl následně smazán a nahrazen jiným, ve kterém stálo, že Blog bude fungovat dál. Ke mně se to ale dostalo až v pondělí, a kdyby byla pravda, že končí, nemusela bych z těch 4 let vidět jediný článek. Už jsem si nemohla být jistá ničím. A tehdy jsem se rozhodla blog přestěhovat.
Všechny články jsem si tedy zálohovala do počítače a po vytvoření stránky na blogspotu jsem je jeden po druhém přemístila. Kromě pár vánočních přání atd. tu tedy najdete všechny recenze, tipy na výlety i DIY, které jsem za ty roky napsala. Adresa zůstala téměř stejná. Měla jsem štěstí, jelikož ,,tipycz.blogspot.com" ještě nebylo obsazeno.
Co bude se starým blogem, nevím. Ve středu mi byl opět zablokován z důvodu ,,porušení pravidel" a situaci opět řeším s adminkou. Pokud ale nebude odblokován do 2 týdnů, automaticky bude smazán.
Přiznávám, o přesunu jsem uvažovala už před rokem, ale moc se mi do toho nechtělo. Přeci jen to není je tak. Musíte vytvořit zcela nové stránky, přetáhnout všechny články (,kterých není zrovna málo), a předělat většinu odkazů. Navíc jsem si říkala, jestli to má ještě cenu. Začínáte skoro od nuly. Teď už ale vím, že to smysl má. Za tímhle blogem jsou roky práce a přijít o ně, by mě opravdu mrzelo. Ačkoliv už na blogování nemám tolik času, což je vidět i na počtu článků, pořád mě to baví a věřím, že i starší články mohou někomu pomoci a poradit.
Je mi jasné, že tímhle přesunem ztratím hodně návštěv. Pokud opravdu dojde ke smazání starého blogu, čtenáři, kteří nenavštěvují mé sociální sítě, nebudou o přesunu vůbec vědět, protože kvůli banu je nemám jak jinak informovat. Zároveň přestanou fungovat odkazy na recenze z Databáze knih, stejně tak odkazy na články a fotografie z vyhledávače. Tento krok byl ovšem nevyhnutelný a já doufám, že pokud vás mé články baví, zůstanete se mnou i na nové adrese a zahájíte se mnou novou kapitolu blogu.

Ewilka

Autor: Lin Rina
Ilustrátor: Není
Počet stran: 544
Rok vydání: 2019

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě - ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna.

V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník - nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.


Můj dojem: Ať si říká kdo chce co chce, obálka udělá hodně. Díky ní nás kniha upoutá na první pohled a my si přečteme anotaci. A ne jednou si knihu koupíme jen kvůli tomu krásnému vzhledu. Naštěstí mají Kroniky prachu jednu z těch vůbec nejkouzelnějších obálek. Naštěstí anotace slibuje skvělý příběh. A naštěstí je to pravda.

Viktoriánská Anglie, magický Londýn a gentlemani na každém kroku. Ach, jak já tohle historické období miluju. Autorka nemohla zvolit lépe. Jestli něco doopravdy patří k sobě, pak jsou to univerzitní knihovny, krásně vyřezávané dřevo, tisíce a tisíce knih s nezaměnitelnou vůní a mlhou zahalený Londýn 19. století, v jehož ulicích se projíždí drožky a po ulicích potkáte galantní muže v oblecích a s cylindrem na hlavě. Kdo by pro tohle neměl slabost?

Kroniky prachu jsou šité na míru knihomolům. Nejenže se příběh odehrává v knihovně, ale i sama hrdinka Animant je jednou z těch, které najdete nejčastěji s nosem v knize. Jsou ale knihy všechno? Jedno se Animant musí nechat, rozhodně se s ní nenudíte. Je svá, chytrá, občas trochu výbušná a její zvědavost ji často zavede k dobrodružstvím, za které by se nemusel stydět nejeden román. Od první stránky jsem si ji zamilovala. Koho jsem měla ale ještě raději, a věřím, že nejsem sama, byl pan Reed. Upřímně, která žena by odolala hrdinovi, který je ze začátku trochu odtažitý, dost protivný, ale pak se z něj vyklube někdo úplně jiný? Thomas Reed jednoduše nemá chybu. Není to dokonalá postava ani rytíř se svými ctnostmi, ale má svůj šarm, který funguje.

Teďka si možná říkáte, čím jsou Kroniky prachu tak jedinečné. Už po přečtení anotace je zřejmé, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. I já jsem si myslela, že mě knížka nemá čím překvapit. Víc jsem se splést nemohla. Co se týče romantické linky, není to láska na první pohled. Líbilo se mi, jak Animant objevovala sama sebe a prožívala všechny pro ni nové city, které do té doby znala jen z knih. Autorka skvěle popsala první lásku i první zklamání. Pomalu, velmi pomalu buduje vzájemné pochopení a přátelství. Ze začátku jsem se trochu lekla, že i v Kronikách prachu bude klišé typu milostný trojúhelník, ale zaplať pánbůh se mu autorka vyvarovala. Náznaky tu byly, ale tak šikovně začleněné do příběhu, že mi vůbec nevadily.

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. I když má přes 500 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a přes den se těšila, až k ní budu moci znovu usednout. Je plná situací, které nečekáte, ale i těch, které víte, že přijdou, ale i tak se jich nemůžete dočkat. Nechybí ani vtipné momenty a trapasy. Není to ale jen romantika. Už na začátku se stejně jako Animant snažíte proniknout do tajemství pana Reeda a nemalou roli zde dostává i postavení žen ve společnosti, vztah s matkou nebo předsudky vyšší vrstvy.

Myslím, že podle předchozích slov je jasné, že mé hodnocení nemůže být jiné než kladné. Kroniky prachu je jedna z nejlepších romantických knížek poslední doby. Autorka se mi trefila přesně do noty a mě jen mrzí, že jsem knihu přečetla tak rychle. Jedná se o standalone, takže pokud máte plné zuby dlouhých sérií, sáhněte právě po Kronikách prachu, ať nezapadnou mezi ostatními knihami. Byla by to velká škoda.

Hodnocení: 10/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 4.2.2020


Autor: Karel Kovy Kovář
Ilustrátor: Julie Čermáková
Počet stran: 184
Rok vydání: 2019

Co se stane, když se pohádkové království připojí k internetu? Odpověď čeká nejen za devatero horami a devatero plastem znečištěnými řekami, ale i v této knize! Buďte připraveni na vše, jen ne na tradiční pohádku. Král Bořivoj III. Připojený a jeho choť Ljuba IV. musí provdat svou dceru Amálii. Během jedné noci ale oba zmizí a nad královstvím krouží drak. Zlo se probouzí. A překvapivě úplně jinde, než by ho princezna se svými kamarádkami čekaly.


Můj dojem: Moderní pohádky všeobecně moc nemusím. Všechny ty výdobytky poslední doby mi do nich nějak nepasují a často se jedná o příběhy bez hlavy a paty. Kovyho styl psaní se mi ale u jeho předchozí knihy Ovšem líbil, a tak jsem si řekla, že iPohádku přeci jen zkusím. A jak to nakonec dopadlo?

Jak už jsem řekla, jsem zastánce klasiky. O to víc jsem byla překvapená. První kapitoly byly naprosto bombové. Smíchem mi tekly po tvářích slzy a já se ,,culila" snad u každé stránky. Občas se jednalo až o černý humor, který je mi velmi blízký. Zmínit musím Kovyho nadání na rýmy, protože slogan ,,Než-li budou hlavy sťaty, nahoď rychle dračí šaty" mě doslova položil na záda. Nudit se u téhle knížky rozhodně nebudete.

Vedle samotného příběhu knížka naráží i na situace z reálného světa, kdy ukazuje, co všechno dokážou sociální sítě, jak se díky nim dá manipulovat s lidmi i na moc masových médií. Stejně tak se nedá zapřít ani politický podtext. Příběh se sice odehrává v pohádkové říši, ale spojitost s reálným světem je očividná.

První půlka byla nad má očekávání, ale u té druhé to mírně kolísalo. Místy se příběh začal táhnout, avšak zásadní byl závěr celé iPohádky. Spletitý děj se vyřešil na pár stránkách, všechno se událo hrozně rychle a některých věcí, které se ukázaly pro konec tak důležité, si čtenář ani nevšiml. Než byste řekli švec, bylo hotovo.

Pochvalu si ovšem zaslouží ilustrátorka Julie Čermáková, jejíž krásné obrázky doplnily celý příběh. Hodnotit iPohádku pro mě není vůbec snadné. Z počátku jsem byla opravdu nadšená, ovšem konec mi přišel nedořešený a malinko mě zklamal. Přesto si ale myslím, že se spoustě dětem bude Kovyho knížka líbit.

Hodnocení: 7/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 27.1.2020


Autor: Alena Mornštajnová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 310
Rok vydání: 2017

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.


Můj dojem: Je to až k neuvěření, že se Hana už téměř 3 roky drží na předních příčkách nejčtenějších knih. Nevzpomínám si na žádnou jinou knihu poslední doby, které by se to povedlo. Já jsem se k ní dostala teprve na přelomu roku, ale není to má vina. O oblíbenosti knih paní Mornštajnové svědčí i fakt, že na každou z nich si v naší knihovně počkáte nejméně rok.

U takového bestselleru, jakým Hana bezesporu je, nejde mít žádná očekávání. Už když začínáte číst první kapitolu, víte, respektive doufáte, že se vám bude líbit. Nic moc jsem si o Haně nevyhledávala, abych si čtení nezkazila, a tak jsem byla příjemně překvapená, jakým stylem je příběh Hany vyprávěn.

Spousta knih z období druhé světové války sází na téma holokaustu, jelikož tíživá atmosféra a zrůdnost lidských činů nenechá jediné oko suché. Právě z toho jsem měla u Hany největší strach. Aby ,,nehrála na city". Bála jsem se zcela zbytečně. Slza mi sice ukápla, ale z úplně jiného důvodu. Hana je protkaná svou vlastní atmosférou, občas radostnou, občas ponurou, která se přesýpá ze strany na stranu stejně jako život sám. Ačkoliv je už samotné téma smutné, Hana dojme především nevyzpytatelností lidských osudů. A nejen osudem samotné Hany.

Celý příběh se odehrává po dobu 30ti let a čím více se ponořujete do minulosti, tím více chápete přítomnost. Teprve na úplném konci, po přečtení posledního slova, do sebe všechny dílky zapadnou. A není jich málo. Hana je skládačkou mezilidských vztahů, nenaplněných ideálů, přátelství, lásky, ale i prvních zklamáních a životních omylů. Budete se až divit, jak moc vás může příběh překvapit. Spousta zvratů přijde zcela nečekaně, a přitom mají logiku. To se mi na knížce líbilo nejvíce. Provázanost. Všechno souvisí se vším a nejde vynechat jedinou postavu, aniž by to neovlivnilo příběh.

Už i já chápu, proč je Hana jednou z nejlepších knih české literatury. Je málo autorů, kterým se povede vykreslit postavy do takových detailů, propojit svět dětí a dospělých, stránku po stránce poodhalovat dávno zapomenutá tajemství a napsat dojemný a čtivý příběh s takovou lehkostí, jako to dokázala Alena Mornštajnová.

Hodnocení: 9/10


Zdroj obrázku

Původní datum vydání: 20.1.2020



Rok 2019 byl co se týče počtu přečtených knih jeden z nejchudších. Věnovala jsem se především škole a čas jsem si našla i na kreslení a focení. Ačkoliv těch kníže letos tolik není, s jejich výběrem však mohu být spokojená. Velká většina z nich se mi líbila, rozečetla jsem nové série, ale šanci jsem dala i starším kouskům.
Teď už se ale pojďme podívat na ty knihy, o kterých jsem vám v recenzích neřekla.

V roce 2019 jsem přečetla 40 knih, tedy 11 938 stran. Průměrně měla tedy jedna kniha 298 stránek.

Jedním z největších překvapení se stala Trnitá řeč od Leigh Bardugo. Nic jiného jsem od autorky nečetla, ale tato převyprávění pohádek se mi opravdu líbila. Navíc ty ilustrace jsou prostě kouzelné. Sice pohádka, ale z úplně jiného soudku, je i Aladin. Stejně jako u Krásky a Zvířete, i k tomuto filmu vyšla kniha. Ne že by se mi nelíbila, ale pokud Disneyovky nesbíráte, nepřinese vám nic nového. Ještě větší zklamání přinesl další díl Deníku malého poseroutky, Radosti zimy. S každým dalším dílem se utvrzuji v názoru, že se jedná už jen o marketingový tah. Poseroutkové už zkrátka nejsou, co bývaly.


Nepíše se mi to snadno, ale čtvrtý díl Aristokratky, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, byl jednoznačně nejslabší z celé série. V knize prakticky najdete jen zmínky o rodině Marie Kostkové, a upřímně, noví hrdinové je nahradit nedokázali. Doufejme, že případný pátý díl bude lepší.

Naopak Buď se mnou od skvělé J. Lynn nezklamala. Její knížky jsou jednoduše úžasné. Chytrá vztahová linka propojená s chytlavým, ale ne jednoznačným, dějem, co překvapí, je sázka na jistotu. Další super oddechovka, kterou máte přečtenou za pár minut, jsou Pupíky: Ex, grogy a rock'n'roll! Jestli jste tuhle komiksovou sérii ještě nečetli, hurá na ni.


Komiksy moc nečtu a když už, tak nějaké vtipné a krátké. V Levných knihách se ovšem objevil Sochař za úplně směšnou cenu, a tak jsem se do něj pustila. Celkově se mi líbil, hltala jsem každou stranu, ale na druhou stranu jsem od něj čekala trošičku víc. Čtyři hvězdy si ale zaslouží. Stejně tak hodnotím i další komiks - Zátopek...když nemůžeš, tak přidej. Pár nových informací o panu Zátopkovi jsem se dozvěděla, ale jak říkám, vážné komiksy mi asi nejsou souzeny.

Na rozdíl od předchozích let jsem se v roce 2019 pustila do více naučné literatury. Jako první jsem zkusila 100 divů světa. Jde o fajn knížku se spoustou fotek, ale informací vám moc nepřinese. Naopak kniha 100: Naše rodinné album se mi velmi líbila. Jedná se o 100 fotografií, jedna z každého roku. Kniha byla vydána k příležitosti 100. výročí založení Československa. Pokud se zajímáte o fotografie, neměla by vás minout. Zároveň doporučuji i fotografickou knihu 1989 od Jana Šibíka, významného českého fotografa. Ani kniha Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše mě nepřesvědčila, abych začala číst tento typ knih, zabývající se ,,receptem na šťastný život". Odstavec věnovaný populárně-naučným knihám zakončíme publikací Pink Floyd: Velkolepé soužení. Mně, která zná Pink Floydy jen letmo, se kniha líbila, ovšem pokud jste zarytý fanoušek, nejspíše vás neuspokojí. Najdete v ní základní informace o kapele a přečtenou ji máte za jednu dvě hodinky.


A teď k těm starším knihám. V prosinci 2018 vysílala Česká televize seriál Vojna a mír. Ten se mi tak zalíbil, že jsem se v lednu 2019 rozhodla koupit všechny knihy Vojny a míru. Do rukou se mi tak dostaly krásné výtisky staré téměř 90 let. Zatím jsem přečetla první a druhý díl, a ačkoliv to není zrovna lehké čtení a knihy jsem četla docela dlouho, líbily se mi. Letos bych chtěla dočíst třetí a čtvrtý díl. Určitě všichni znáte film Černí baroni. Stala se z něj už taková česká klasika. Na podzim jsem se konečně dostala i ke knize. Místy se sice děj táhl a situace se opakovaly, ale i tak to bylo vtipné počtení. A poslední knihou, kterou bych v tomto článku chtěla zmínit, jsou Ptáci v trní. Nemám k nim co dodat. Jednoduše úžasná kniha, nejen o romantice, ale i o kruté australské přírodě.

Doufám, že se vám knižní shrnutí roku 2019 líbilo.

Původní datum vydání: 11.1.2020



Stejně jako v loňském roce, i v tomto se zapojuji do knižní výzvy od Ell. Tentokrát si dávám za cíl 40 knih, o 10 méně než v roce 2019. Není už tolik času na čtení, a jelikož mě čeká příští rok maturita, bude ho stále méně. I tak doufám, že letos svoji výzvu splním a čtení si užiju.


1. Alena Mornštajnová - Hana (310) - recenze
2.Lin Rina - Kroniky prachu (544) - recenze
3. Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (96)
4. Debbie Tung - Ze života knihomolky (144)
5.Karel Kovy Kovář - iPohádka (184) - recenze
6. Alois a Vilém Mrštíkové - Maryša (112)
7. Thoma More - Utopie (160)
8. Margaret Atwoodová - Příběh služebnice (332) - recenze
9. Naomi Noviková - Ve stínu Hvozdu (488) - recenze
10. Ladislav Špaček - Špaček v porcelánu aneb etiketa, vole! (192)


11. Viktor Dyk - Krysař (108)
12. Kiera Cassová - Selekce (288) - re-reading
13. Kiera Cassová - Elita (280) - re-reading
14. Kiera Cassová - První (278) - re-reading
15. Kiera Cassová - Šťastně až navěky (368) - re-reading
16.Kiera Cassová - Dcera (320) - re-reading
17. Kiera Cassová - Koruna (280) - re-reading
18. Shelby Mahurinová - Holubice a had (464) - recenze
19. Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (184)
20. Francesca Zappia - Eliza a její nestvůry (352) - recenze


21. Marie Rutkoski - Polibek vítězů (480) - recenze
22. George Orwell - Animal farm (95)
23. George Orwell - Farma zvířat (104)
24. Liz Braswell - Starý jako čas sám (408) - recenze
25. Karel Čapek - Bílá nemoc (94)
26. Stjepan Šejić - Harleen (200)
27. Pavel Bareš - Meta (336) - recenze
28. Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (58)
29. William Shakespeare - Benátský kupec (136)
30. Jennifer Donnellyová - Nevlastní sestra (376) - recenze


31. William Shakespeare - Romeo a Julie (155)
32. Kateřina Šardická - Noci běsů (312) - recenze
33. Antoine de Saint- Exupéry - Malý princ (96)
34. Romain Rolland - Petr a Lucie (112)
35. Moliere - Lakomec (89)
36. Tammara Webber - Easy? (308)
37. Evžen Boček - Aristokratka u královského dvora (184)
38. Bohumil Hrabal - Postřižiny (85)
39. Lin Rina - Kroniky prach: Pár stránek navíc... (192)
40. Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (96)



Novější příspěvky Starší příspěvky Domovská stránka

O mně

Jednadvacetiletá holka z Jižních Čech, chorobný perfekcionista a milovník Disney pohádek. 

    

ewilka.blog@seznam.cz

Právě letí

  • Novinky
  • Praktické tipy na návštěvu Florencie
  • 3. narozeniny blogu
  • Balada o ptácích a hadech
  • Jako hvězdy v temné noci

Seznamy

  • Seznam recenzí
  • Seznam tipů na výlety
  • Seznam knih přečtených v roce 2023

Pravidelní čtenáři

Archiv

  • ►  2022 (7)
    • ►  zář 2022 (1)
    • ►  srp 2022 (1)
    • ►  čvc 2022 (2)
    • ►  čvn 2022 (1)
    • ►  dub 2022 (1)
    • ►  úno 2022 (1)
  • ►  2021 (12)
    • ►  srp 2021 (2)
    • ►  čvc 2021 (3)
    • ►  čvn 2021 (1)
    • ►  kvě 2021 (1)
    • ►  dub 2021 (2)
    • ►  bře 2021 (1)
    • ►  led 2021 (2)
  • ▼  2020 (255)
    • ▼  pro 2020 (1)
      • Vánoční přírůstky 2020
    • ►  lis 2020 (2)
      • S obálkami napříč světem #3
      • Noci běsů
    • ►  říj 2020 (1)
      • Nevlastní sestra
    • ►  srp 2020 (4)
      • Meta
      • Starý jako čas sám
      • Proč zrovna Kráska?
      • 5. narozeniny blogu
    • ►  čvc 2020 (2)
      • Polibek vítězů
      • Eliza a její nestvůry
    • ►  čvn 2020 (2)
      • S obálkami napříč světem #2
      • Holubice a had
    • ►  kvě 2020 (1)
      • Re-reading Selekce
    • ►  dub 2020 (3)
      • Unboxing #9
      • Ve stínu Hvozdu
      • Příběh služebnice
    • ►  bře 2020 (2)
      • Záložka
      • S obálkami napříč světem
    • ►  úno 2020 (237)
      • Cinder & Ella
      • Proč jsem přestěhovala blog
      • Kroniky prachu
      • iPohádka
      • Hana
      • Knižní rok 2019
      • Knižní výzva 2020

Statistiky

 Obsah blogu chráněn autorským právem.

Není-li v článku uvedeno jinak, použité fotografie jsou mé vlastní. Anotace ke knihám a miniatury obálek používám ze stránek nakladatelství či z Databáze knih.

Copyright © Ewilka. Designed by OddThemes